Musíte si kvůli podnikání doplnit vzdělání? Čtěte, co vás čeká

18.11.2015

Nemůžete si kvůli chybějící praxi nebo odbornému vzdělání otevřít vysněnou kavárnu nebo cukrárnu? Jednou z možností je doplnit si vzdělání. 

Podnikatel, který nesplňuje podmínky dané živnostenským zákonem, může podnikat pouze prostřednictvím odpovědného zástupce, takzvaného odborného garanta. Takovou informaci dostane každý, kdo si chce otevřít například kavárnu, cukrárnu nebo restauraci a nemá potřebné vzdělání ani praxi v oboru. Mnohé to od jejich plánů odradí, protože do svého podniku cizího člověka v podobě odpovědného zástupce přijímat nechtějí nebo na něj nemají peníze. Vzdělání se ale dá doplnit. 


 Jaké vzdělání je potřeba k otevření cukrárny?

Cukrárna s výrobou nebo bez? Zaměření a náplň vašeho podniku určí, zda vůbec budete výuční list nebo praxi potřebovat. Pokud půjde o podnik s výrobou, je potřeba na živnostenském úřadu ohlásit řemeslnou živnost s předmětem podnikání "Pekařství, cukrářství". Pro získání živnostenského oprávnění je zde stanovena podmínka odborné způsobilosti, kterou musí splnit buď sám ohlašovatel, nebo jím ustanovený odpovědný zástupce. To znamená, předložit doklad o vzdělání nebo praxi v oboru, a dále splnit všeobecné podmínky stanovené živnostenským zákonem pro provozování živnosti, říká Miroslav Kubec, prezident Asociace kuchařů a cukrářů ČR. S tímto je podnikatel oprávněn nejen vyrábět, ale i provozovat doplňkovou činnost, především ve své provozovně prodávat čaj, kávu a nealkoholické nápoje.

Pokud se jedná pouze o prodej pekařských a cukrářských výrobků takzvaně s sebou, pak stačí mít živnostenské oprávnění k volné živnosti "Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona", obor č. 48 - velkoobchod a maloobchod". Chce-li ale podnikatel nabídnout svým hostům i kávu nebo čaj, bude muset ohlásit i řemeslnou živnost "Hostinská činnost". A i pro tu platí podmínka odborné způsobilosti.

Rekvalifikace vs. profesní kvalifikace

Pozor na záměnu termínů rekvalifikace a profesní kvalifikace. U řemeslných rekvalifikací se studenti postupně seznamují s celým oborem. Kurz je koncipován jako příprava ke zkoušce před autorizovanou osobou a výstupní doklad lze použít v rámci povinného souboru profesních kvalifikací k vydání živnostenského oprávnění. Jednotlivá osvědčení o profesní kvalifikaci pak slouží jako doklad pro zaměstnanecký poměr. Pro zájemce s praxí, ale bez potřebného vzdělání nebo pro neúspěšné absolventy učebních či studijních oborů s dostatečnou praxí nabízíme jako autorizovaná osoba vykonání profesních kvalifikačních zkoušek. Po úspěšném absolvování profesní kvalifikační zkoušky zájemci mohou složit závěrečné učňovské zkoušky a získat výuční list, říká Jaroslava Spurná, ředitelka Střední školy obchodu, gastronomie a designu PRAKTIK v Olomouci.

Nejedná se tedy o rekvalifikace. Uchazeč už musí mít v daném oboru odpovídající znalosti a dovednosti. Vykonává pouze zkoušky a neabsolvuje před nimi žádné přípravné kurzy. Školy mohou nabízet přípravné kurzy, ty je ale nutno uhradit zvlášť. Získáte-li osvědčení o více profesních kvalifikací, které dohromady odpovídají požadavkům na vyučení v některém oboru vzdělání, máte tedy nárok složit závěrečnou učňovskou zkoušku a získat tak výuční list, aniž byste před tím museli chodit do školy. Nebude to ale zadarmo.

Třeba závěrečnou zkoušku z oboru Kuchař-číšník je možné složit po předložení osvědčení o získání profesních kvalifikací Příprava teplých pokrmů, Příprava pokrmů studené kuchyně, Příprava minutek a Složitá obsluha hostů. A ceny? Na Soukromé střední škole a jazykové škole České Budějovice zaplatí studenti za osvědčení o profesní kvalifikaci Příprava teplých pokrmů 8706 korun po absolvování 150 hodin kurzu. Bez něj se za zkoušku platí 3427 korun. Stejná profesní kvalifikace na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Česká Lípa vychází dráž, ale je to dáno i počtem hodin. Délka kurzu Příprava pokrmů teplé kuchyně je 328 hodin včetně zkoušky a přístupu na zpoplatněnou část elektronického výukového portálu. Cena je pak 19 600 korun. Cena rekvalifikačních kurzů se odvíjí od mnoha kritérií, proto je těžké určit konkrétní částku. Ceny jednotlivých kurzů stanovujeme dle kalkulace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Studentům umožňujeme splátkovou formu úhrady kurzovného, komentuje Jaroslava Spurná.